Velikonočni čas - čas sprememb

Štiridesetdnevni post. Čas pokore in razmišljanja o sebi in o svojih dejanjih. Čas spreobrnjenja, izboljšanja. Kaj pa ko pride velika noč? Ko se konča velikonočno slavje? Se vrnemo nazaj k našim starim navadam? Ali pozabimo na vse naše obljube, da se bomo odpovedali sladkarijam, da ne bomo več toliko preklinjali , da bomo bolj prijazni in sočutni do bližnjih?

Zdi se, kot da se v postnem času vsi nečesa odrečemo samo zato, ker se pač moramo, ker se spodobi, ker je ta čas namenjen temu. Menim, da je ta čas le idealen začetek, da se zamislimo, poglobimo vase ter razmislimo o svojih preteklih dejanjih. Sem bil strpen do ljudi okoli sebe? Sem pomagal človeku v stiski? Sem se potrudil na miren način razrešiti spore s sorodniki, prijatelji, vrstniki? Če se po veliki noči vrnemo k prejšnjim navadam, nismo storili ničesar. Vse odločitve, ki smo jih sprejeli v tem času, moramo še naprej upoštevati in se jih držati. Z vsakim dnem se moramo truditi postati boljši starši, otroci, sosedje, sodelavci – boljši ljudje. Le s tem, ko se bomo odpovedali slabim stvarem in ko bomo začeli ljubiti ljudi in vse, kar nam je dano od Boga, bomo lahko postali boljši ljudje in s tem tudi boljši kristjani.

S tem, ko je Jezus Kristus zaradi nas oziroma naših grehov trpel in bil križan, je pokazal svojo nesebično ljubezen do ljudi, zato je lahko za zgled slehernemu izmed nas. Vsi namreč lahko z majhnimi dejanji nekomu polepšamo dan, že s skromnim pozdravom lahko sočloveku pričaramo nasmeh na obraz. In seveda se ta veriga majhnih, vendar pomembnih dejanj nadaljuje z vsakim dnem in tako postaja vse daljša, ljudje pa postajamo prijaznejši in bolj strpni drug do drugega.

Zato se zame obdobje velike noči ne bo končalo z velikonočnim ponedeljkom, ampak se bo nadaljevalo skozi celo življenje. Ni res, da posameznik ne more ničesar spremeniti. Če nam uspe storiti vsaj eno dobro dejanje ter tako nekomu polepšati dan ali pa celo teden, mesec, potem bo zagotovo nekdo opazil naš trud ter nas posnemal. Seveda nam bom pri vsem tem ob strani stal naš Jezus ter bomo tako lahko tudi širili in utrjevali svojo vero in upanje vanj.

Monika Jurič