Pritrkovalci

se torej glasi:
kaj si storil za druge?
(Martin Luther King)

Pritrkavanje je slovenska posebnost in v naši župniji smo se odločili da bomo to posebnost še posebno negovali in jo podajali mlajšim rodovom. Z začetkom vsakega novega cerkvenega leta tudi za nas nastopi čas priprav na prihod Odrešenika saj v tem času pritrkovalci po podružnicah snujemo nove skladbe ter izpopolnjujemo stare že vsem nam znane skladbe. Božični čas je za nas poleg samega rojstva Jezusa zelo zanimiv. Saj je to čas v katerem imamo zelo veliko nastopov. Poleg same Polnočnice v tem času še tradicionalno nastopamo 25.12 popoldan na Bledu na prireditvi Legenda o potopljenem zvonu, v Ligojni nastopamo na prireditvi Žive jaslice, potem je še tu praznik Dan samostojnosti pa drugi in tretji Sveti večer. S pritrkavanjem nato nadaljujemo na gostovanju na Brezovici ob Antonovi nedelji in nato slovesno na domači cerkvi ob prazniku Sv. Pavla. Nato sledi premor v postnem času in to je zopet čas priprav na Velikonočni čas. To pa je zopet čas v katerem prebijemo veliko svojega prostega časa v zvoniku in iz zvonov izvabljamo te lepe čudovite melodije. Poleg samega praznika Velike noči je tu še praznik prvega svetega obhajila, svete birme in vsa podružnična žegnanja na katerih pa ne sme manjkati pritrkavanje. Večina žegnanj se zaključi s praznikom Dnega državnosti katerega slovesno pritrkovalci praznujemo v zvoniku Cankarjeve cerkve, cerkve Sv Trojice. V poletnem času se radi odpravimo v hribe in ob priložnostih seboj vzamemo tudi miniaturne zvonove in na njih tudi kakšno zaigramo. Ob prazniku Velikega šmarna gremo radi pritrkavat tudi v malo bolj oddaljeno romarsko podružnično cerkev Marije vnebovzete na Lesnem brdu. Ob prazniku Sv. Roka predstavljamo širši množici to slovensko posebnost na Rokovem sejmu v Dravljah. Nato sledijo še tri podružnična žegnanja sklep pa naredimo ob prazniku Kristusa Kralja v zvoniku farne cerkve. Pritrkavanje ni samo ritmično igranje na zvonove in ohranjevanje ljudske tradicije ampak je v prvi vrsti češčenje Boga. Ob dejstvu pa da so zvonovi še maziljeni smo pa še bolj veseli da lahko na tak način predvsem za župnijo na vz ven obhajamo vse te praznike. Se pa sigurno vsakega pritrkovalca ob pritrkavanju nekaj milostnega dotakne in to nam daje moč da vztrajamo na svoji poti. Veseli smo tudi ker leto za letom ugotavljamo, da se nam pridružujejo mladi in tudi tako spoznavamo da ves naš trud v zvoniku le ni zaman. Vrhniški pritrkovalci, sem štejem vse pritrkovalce ki delujejo v naši župniji, smo tudi člani KD Raskovec in se tudi tukaj kulturno umetniško udejstvujemo in čedalje bolje dokazujemo. Število pritrkovalcev na Vrhniki raste in na to smo posebej ponosni saj nam sledijo mlajši pritrkovalci in pritrkovalke večina katerih je pa tudi že glasbeno vsaj osnovno že izobražena. Tako naše število vseh mladih in malo manj mladih že presega število 25.

Kontaktni osebi:

Marko Bogataj, gsm 041750121